Ta strona korzysta z cookies. Przeczytaj więcej...

Trwa ładowanie zdjęcia...

Ustronie Morskie - historia

  Historyczne Ustronie Morskie powstało dopiero w XIII wieku. Jednak ludzie zaglądali w te tereny od dawna. W roku 1899 rybak z pobliskiego Bagicza znalazł w torfie trumnę wydrążoną w pniu dębu 3m długości. W trumnie znajdował się szkielet kobiety z brązową, kościaną i bursztynową biżuterią. Hugo Schuman opublikował ekspertyzę znaleziska datując je na przełom II/III wieku naszej ery. Ustronie Morskie w tych czasach było osadą kolonistów niemieckich. Związane było to z powstaniem Księstwa Biskupiego. Biskupi (przeważnie Niemcy) popierali kolonizację niemiecką ziem słowiańskich. Nazwa osady brzmiała Hennekenhagen. Jest to złożenie nazwy osobowej Henneke i słowa "Hagen", które oznacza osadę. Nazwa osobowa pochodzi od zasadźcy wsi. Zasadźca był pośrednikiem między panem a ludźmi zamieszkującymi teren lokacji. Zasadźcą zostawał zwykle człowiek z pewnym doświadczeniem kupieckim, koneksjami lub zasługami na dworze właściciela ziemi. Lokatorzy (zasadźcy) na ogół wywodzili się spośród średniego i niższego rycerstwa oraz patrycjatu miejskiego, w późniejszym okresie mogli nimi być też bogaci chłopi, np. dzieci sołtysów, młynarzy, itd.


Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie

Wieś powstała opodal morza na polanie pierwotnej puszczy należącej do miasta Kołobrzegu od momentu jego lokacji na prawie lubeckim 23 maja 1255 roku. Dlatego nazwano ją Kołobrzeskim lasem. W związku z rozwojem osadnictwa puszczę szybko karczowano. W średniowieczu na tym terenie istniały obok siebie osady rodzimej ludności słowiańskiej i osady kolonistów. Powoli postępowała germanizacja. Ustronie Morskie aż do XIX wieku miało charakter rolniczo-rybacki. Często zmieniało właścicieli. Niekiedy było ich kilku równocześnie. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1338 roku. Można się z niej dowiedzieć, że Lambert Hasse z Kołobrzegu kupił od biskupa jedną czwartą Ustronia Morskiego. Właścicieli była wielu np. klasztor benedyktynek jak i rodziny rycerskie Kameków i Damitzów.

Jeżeli interesuje cię dalsza historia Ustronia Morskiego zapraszamy ...tutaj....

Ustronie Morskie - teraz

Ustronie Morskie - kurort nadmorski o ponad 100-letniej tradycji lecznictwa sanatoryjnego położony jest na wybrzeżu klifowym w odległości 14km od Kołobrzegu i 33km od Koszalina. Dogodny dojazd do Ustronia Morskiego zapewniają liczne połączenia autobusowe, regionalne mikrobusowe, kolejowe (stacja PKP) oraz zadbana sieć dróg.

Duże kompleksy zieleni, świeże powietrze i czyste plaże co roku przyciągają wielu turystów i kuracjuszy. Nadmorski klimat łagodzący wpływ pór roku na warunki klimatyczne Ustronia Morskiego sprawia, że stale rośnie liczba osób zainteresowanych pobytami leczniczo - rehabilitacyjnymi, profilaktycznymi i wczasowymi.

W Ustroniu Morskim mieszka zaledwie 2500 stałych mieszkańców. Mimo swojej niewielkiej powierzchni, znajdziecie Państwo tu wszystko to, co jest niezbędne dla każdego turysty: sklepy z bogatą ofertą handlową, doskonałe smażalnie ryb, PUB, dyskoteki i wiele innych. W centrum miejscowości znajduje się piękny duży kościół. Ustronie Morskie posiada muszlę koncertową, w której odbywają się liczne imprezy muzyczne i koncerty.

Doskonały klimat o właściwościach leczniczych i mikroklimat lasów mieszanych wywiera bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Duża zawartość w powietrzu jodu, możliwość korzystania z inhalacji z naturalnego aerozolu wody morskiej oraz tonizujący wpływ bryz morskich sprawiają, że rehabilitacja, wypoczynek i rekreacja prowadzone są tu przez cały rok. Atrakcyjne wielokilometrowe i zróżnicowane trasy rowerowe i piesze umożliwiają Państwu uprawianie czynnych form wypoczynku. W gminie Ustronie Morskie możecie Państwo podziwiać liczne pomniki przyrody w tym prawie tysiącletnie dęby. W samej miejscowości można zobaczyć codzienną pracę rybaków - przystań morska, natomiast w Kołobrzegu istnieje możliwość odbycia rejsu kutrem rybackim z połowami ryb morskich na wędkę. Bliskość portu w Kołobrzegu umożliwia obserwację wchodzących i wychodzących z portu statków jak również skorzystać z niezapomnianego rejsu statkiem wycieczkowym.

Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie
NEWSLETTER
zamawiam
rezygnuję
KONTAKT
info@ustroniemorskie.com.pl
POGODA
foto
temperatura: -18 °C
wiatr: 0 km/h
ciśnienie: 0 HPa